Południowa Francja – Canal du Midi

Południowa Francja – Canal du Midi

Południowa Francja – Canal du Midi liczący ok. 240 km kanał łączy port śródziemnomorski w Sète z Garonną. Dalej poprzez Canal Latéral à la Garonne z Zatoką Biskajską nad Atlantykiem. Canal du Midi liczy sobie ponad 300 lat. W 1996 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Kanał jest wielką atrakcją turystyczną i jedną      z najpopularniejszych dróg wodnych we Francji.
Dzięki jednej z pierwszych agencji czarterowych w Polsce, warszawskiej firmie PUNT, miałem okazję uczestniczyć w rejsie barką     na krótkim południowym odcinku Canal du Midi. Trasa wiodła z bazy    w Argens do Les 9 Ecluses de Fonseranes, czyli kaskady 9 śluz                w Béziers. Po drodze zwiedzaliśmy urocze i pełne zabytków miejscowości.  Płynęliśmy odcinkami kanału przypominającymi platanowe aleje. Były również miejsca dzikie i bezludne, raz pełne kwiatów, innym razem flamingów. Pokonaliśmy kilkanaście wspaniałych śluz, a w Béziers przepłynęliśmy akweduktem  (Orb Aqueduct) nad rzeką Orb. 

Barkę można zacumować praktycznie w każdym miejscu z wyjątkiem miejsc  oznaczonych zakazem cumowania oraz śluz i mostów.                    Są również przystanie specjalnie przygotowane do cumowania barek, umożliwiające dostęp do wody i prądu. Czarterując barkę można również wypożyczyć rowery, które przydają się bardzo jeśli chcemy zwiedzić atrakcyjne miejsca znajdujące się w okolicy kanału. Podróżowanie barką turystyczną to bardzo atrakcyjna forma spędzania wakacji i nie tylko. Szczególnie istotne jest to, że do samodzielnego prowadzenia barki nie jest potrzebny patent, a więc można ją prowadzić bez uprawnień. Wyjątek stanowi pływanie na terenie Niemiec. Podróż Canal du Midi była fascynująca.

Więcej informacji o podróżowaniu barkami turystycznymi po Canal du Midi znajdziecie na stronie: www.punt.pl